Wykorzystuje się je w wielu różnych branżach do podnoszenia ciężarów oraz prac na wysokościach. Nic więc dziwnego w tym, że liczne firmy poszukują operatorów platform roboczych. Kandydaci muszą jednak mieć uprawnienia na podesty ruchome. Zaświadczenie kwalifikacyjne można uzyskać po zdaniu egzaminu przed UDT. Nasza firma oferuje profesjonalne kursy i szkolenia w Lublinie z tego zakresu. Poniżej wyjaśniamy, jak one przebiegają – krok po kroku. Zapraszamy do lektury!

Czym są podesty ruchome?

Profesjonalne podesty ruchome to specjalistyczne urządzenia, które pozwalają pracować w trudno dostępnych miejscach (m.in. na wysokościach). Popularne są platformy:

  • wolnobieżne,
  • wiszące,
  • montowane na pojazdach.

Najczęściej wykorzystuje się je przy ocieplaniu i malowaniu elewacji budynków oraz w innych pracach budowlanych czy konserwacyjnych. Pomocne są również w pielęgnacji zieleni miejskiej. Niekiedy są używane przez straż pożarną – w sytuacjach kryzysowych. Najczęściej pozwalają podnosić ciężary do maksymalnie 1 tony (to właśnie odróżnia je od żurawi oraz dźwigów).

Szkolenia na podesty ruchome – kto może wziąć w nich udział?

Aby zapisać się na szkolenie na podesty ruchome trzeba mieć minimum 18 lat oraz posiadać świadectwo ukończenia co najmniej szkoły podstawowej. Należy również dostarczyć zaświadczenie wydane przez lekarza o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na tego typu platformie.

Operator musi instalować i konserwować sprzęt, naprawiać ewentualne awarie, podłączać przewody i je izolować oraz przenosić wiele materiałów. Z tego powodu kurs jest skierowany do osób o dobrej kondycji fizycznej. Najlepiej odnajdą się na nim wszyscy ci, którzy posiadają pewne predyspozycje do prac technicznych, są zdyscyplinowani i dokładni oraz potrafią zachować czujność.

Kurs na podesty ruchome – część teoretyczna i praktyczna

Podczas zajęć uczestnicy poznają specyfikę pracy ze sprzętem oraz obowiązujące przepisy. Każdy kurs na podesty ruchome obejmuje informacje na temat norm bezpieczeństwa oraz sposobów na minimalizowanie ryzyka wypadków. Kolejnym etapem jest przyswojenie obowiązującego nazewnictwa oraz specyfiki konstrukcji urządzeń. Słuchacze dowiadują się o wymogach stawianym operatorom oraz poznają dokładny zakres obowiązków w pracy na tym stanowisku. Uczą się wydajnych technik operacyjnych, metod i form komunikacji. Istotnymi zagadnieniami teoretycznymi są dane na temat przeciążenia sprzętu, inspekcji przed uruchomieniem oraz sposobów prawidłowej konserwacji. Niezbędne jest również poznanie procedur dotyczących tworzenia dokumentacji technicznej.

Następnym etapem szkolenia na podesty ruchome jest część praktyczna. Ma ona na celu zapoznanie się ze specyfiką działania maszyn i zdobycie umiejętności pozwalających na samodzielną pracę jako operator. Kursant może wybrać konkretny typ podnośników, a następnie uczy się jego bezpiecznej obsługi. Instruktor kursu pomaga nie tylko przygotować się do egzaminu, ale i wyćwiczyć użyteczne umiejętności niezbędne do sprawnego i wydajnego wykonywania późniejszych obowiązków, dbania o sprzęt oraz minimalizowania ryzyka wypadków.

Jak wygląda egzamin na podesty ruchome?

Nieprzestrzeganie zasad i nieprawidłowa eksploatacja podnośników może prowadzić do poważnej awarii sprzętu. Istnieje ryzyko jego wywrócenia oraz narażenia zdrowia i życia osób pracujących w pobliżu (np. na placu budowy). Operatorzy muszą więc mieć stosowne kwalifikacje. Ich wydanie poprzedza egzamin na podesty ruchome przeprowadzany przez inspektora UDT. Podczas niego sprawdzana jest wiedza kursanta na temat budowy maszyny i specyfiki jej obsługi oraz norm BHP. Część praktyczna obejmuje wnikliwą ocenę sprawnego posługiwania się sprzętem, wykorzystania możliwości, które on daje oraz użycia platformy w konkretnej sytuacji.

Podsumowanie

Chcesz przygotować się do egzaminu UDT i zdobyć certyfikat podnoszący Twoje kompetencje zawodowe oraz zwiększający szanse na rynku pracy? W EDU-LIFT w Lublinie przeprowadzamy kursy i szkolenia na podesty ruchome. Nasi instruktorzy przekażą Ci solidną dawkę wiedzy i pomogą zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w późniejszej pracy. Sprawdź ofertę i przekonaj się, jak szybko możesz zdobyć nowe uprawnienia!