Na rynku pracy z każdym rokiem można znaleźć coraz więcej ofert zatrudnienia na stanowisku hakowego. Dotyczy to między innymi Lublina, w którym wiele firm intensywnie poszukuje takich fachowców. Zawód ten, choć wymagający, zazwyczaj daje dużo satysfakcji i gwarantuje przyzwoite zarobki. Jednak zanim odpowiesz na taką ofertę pracy, musisz przejść specjalny kurs hakowego. Sprawdź już teraz, co gwarantuje takie szkolenie i jak wygląda jego przebieg – zapraszamy do lektury!

Zawód hakowego – na czym polega?

Wewnętrzny transport ładunków na terenie zakładu pracy coraz częściej wymusza stosowanie specjalistycznych maszyn. Zalicza się do nich różnego rodzaju dźwigi oraz suwnice, do których obsługi potrzebna jest fachowa wiedza. Osoba zatrudniona na stanowisku operatora musi wiedzieć m.in., jak montować haki oraz zawieszać na nich ładunek.

Praca przy urządzeniach dźwigowych wiąże się z dużą odpowiedzialnością i dlatego konieczne jest przejście specjalistycznego kursu. Choć szkolenia nie są trudne, to bardzo ważne jest to, aby za ich przeprowadzenie były odpowiedzialne kompetentne osoby.

W Lublinie takie kursy od lat organizuje nasza firma. Jedynym warunkiem, aby móc wziąć w nich udział, jest ukończenie 18 roku życia.

Co dają uprawnienia uzyskane po kursie na hakowego?

Przejście tego szkolenia to świetny sposób na podniesienie swoich kompetencji. Dzięki temu zwiększasz swoje szanse na znalezienie dobrego zatrudnienia. Osoby z uprawnieniami hakowego są chętnie zatrudniane m.in. w branży budowlanej, remontowej oraz montażowej. Fachowców takich coraz częściej poszukują także zakłady przemysłowe, kopalne oraz firmy z branży magazynowania towarów.

Każdy kurs na hakowego kończy się egzaminem, po którego zdaniu można obsługiwać między innymi:

  • suwnice,
  • wciągniki,
  • różnego rodzaju żurawie, w tym wieżowe, samojezdne oraz słupowe,
  • wciągarki,
  • inne urządzenia dźwigowe.

Operator tych maszyn jest odpowiedzialny nie tylko za ich obsługę, ale i zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu swojej pracy.

Jak wyglądają kursy i szkolenia na hakowego?

Wszystkie kursy zaczynają się od zajęć teoretycznych, na których uczestnicy szkolą się między innymi z zakresu:

  • obsługi, konserwacji i działania urządzeń dźwigowych,
  • aktualnych przepisów dozoru technicznego,
  • podstawowych zasad BHP dotyczących wewnętrznego transportu towarów,
  • najważniejszych obowiązków związanych z zawodem hakowego,
  • typów haków i zawiesi, jak i sposobów ich eksploatacji.

Po części teoretycznej odbywają się kursy praktyczne, na których uczestnicy wcielają się w rolę operatorów urządzeń dźwigowych. Bazując na wcześniej zdobytej wiedzy, wykonują różne zadania przydzielane przez prowadzących. Zajęcia praktyczne trwają zazwyczaj od 5 do 10 godzin, zależnie od postępów w nauce kursanta.

Egzamin na hakowego

Ostatnim etapem szkolenia jest przejście egzaminu. Bardzo istotne jest to, że musi on odbywać się pod nadzorem specjalnej komisji. Za jej powołanie odpowiedzialny jest lokalny Urząd Dozoru Technicznego. Przeprowadzenie egzaminu należy więc wcześniej zgłosić.

Jeśli komisja pozytywnie oceni umiejętności zdającego egzamin, przygotuje dla niego specjalny certyfikat. Są to uprawnienia, dzięki którym będzie on mógł bez przeszkód podjąć się zawodu hakowego.

Kursy i szkolenia na hakowego w Lublinie to szansa na lepszą pracę
Inwestycja w takie kursy to świetne rozwiązanie dla wszystkich tych osób, które planują zmienić zawód lub dopiero zaczynają swoją karierę. Jeśli szukasz pracy związanej z wewnętrznym transportem towarów, uprawnienia hakowego poszerzą Twoje horyzonty.

Podsumowanie

Pamiętaj, że praca ta wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Z tego powodu powinieneś wybrać się na kurs, który realizowany jest przez specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Nasza firma EDU-LIFT – kursy i szkolenia Lublin zajmuje się ich organizacją od wielu lat. Zatrudniamy kadrę świetnych fachowców i podchodzimy do swojej pracy z ogromnym zaangażowaniem. Przeprowadzimy szkolenia, podczas których profesjonalnie przygotujemy Cię do zawodu hakowego. Skorzystaj z naszej oferty już dziś!

Teoria
Rozpoczynająca kurs część teoretyczna obejmuje takie zagadnienia, jak:

  • obsługa maszyn,
  • BHP,
  • organizacja pracy.

Ze względu na Twoje bezpieczeństwo oraz satysfakcję z przyszłej pracy na suwnicy, bardzo istotne jest biegłe opanowanie wszystkich powyższych elementów. Wiedząc, jak duże znaczenie ma tu kontakt z prowadzącymi oraz jakość przekazywanej wiedzy, podczas szkoleń w Lublinie dbamy o to, by kurs przeprowadzała wysoko wykwalifikowana kadra, posiadająca stosowne uprawnienia do nauczania zawodu oraz wieloletnie doświadczenie w tej dziedzinie.

Praktyka

Rzecz jasna, niezmiernie istotne jest nie tylko przyswojenie wiedzy książkowej, ale też zapoznanie się z praktyczną stroną zawodu. Z tego powodu podczas kursów uczestnikom szkolenia udostępniane są nowoczesne, specjalistyczne maszyny. Kursanci mogą z nich korzystać pod okiem instruktorów przez 5 do 10 godzin. Jest to bardzo istotny element nauczania, ponieważ nabycie umiejętności z zakresu praktycznej obsługi suwnicy znacznie ułatwia start w zawodzie oraz skraca czas, jaki przyszły pracodawca musiałby poświęcić na doszkalanie pracownika.

Egzamin

Ostatnim elementem kursu na operatora suwnic jest zdanie egzaminu państwowego przed przedstawicielami Urzędu Dozoru Technicznego. Pomyślne przejście tego etapu skutkuje nadaniem uprawnień, potwierdzonych odpowiednim certyfikatem. Mając w ręku taki dokument, będziesz mógł śmiało szukać pracy w Twoim nowym zawodzie.

Jakie korzyści możesz osiągnąć?

Biorąc udział w kursie na operatora suwnicy, możesz zyskać bardzo wiele. Przede wszystkim zdobędziesz nowe kwalifikacje, które umożliwią Ci sprawne i bezpieczne obsługiwanie specjalistycznych urządzeń dźwigowych. Posiadanie takich uprawnień znacznie podniesie Twoją wartość na rynku pracy, a przez to umożliwi Ci zdobycie ciekawego i dobrze płatnego zawodu. Co bardzo istotne, jako suwnicowy, nie będziesz ograniczony do jednej branży. Warto pamiętać, że operatorzy urządzeń dźwigowych mogą pracować w wielu różnych miejscach, na przykład:

  • na budowach,
  • na nabrzeżach portowych,
  • w punktach przeładunkowych,
  • w magazynach,
  • w kopalniach,
  • w fabrykach i zakładach produkcyjnych.

Jak widzisz, wachlarz możliwości, jaki otworzy przez Tobą zdobycie uprawnień na operatora suwnicy, jest bardzo szeroki. Dzięki nim będziesz mógł łatwo zdobyć stabilną i dobrze płatną pracę. Pamiętaj też, że certyfikat potwierdzający Twoją wiedzę oraz umiejętności honorowany jest nie tylko w Polsce. Wykwalifikowani specjaliści są także cenieni w innych krajach Europy, gdzie zarobki bywają znacznie wyższe.

Podsumowanie

Umiejętności praktyczne, jakie zdobędziesz dzięki specjalistycznemu szkoleniu w Lublinie, znacznie ułatwią ci start w nowym zawodzie. Oczywiście, zarobki suwnicowego mogą różnić się w zależności od charakterystyki danego przedsiębiorstwa. Faktem jednak jest, że operatorzy urządzeń dźwigowych, nawet pomimo postępującej automatyzacji, są i nadal będą pożądanymi pracownikami w wielu branżach. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom łatwiej Ci będzie podjąć decyzję o przystąpieniu do kursu i zdobyciu nowych umiejętności zawodowych.