Środki transportu wewnętrznego stanowią niezbędny element wyposażenia przestrzeni magazynowych. Rynek pracy pełen jest ofert dla wykwalifikowanych operatorów, którzy potrafią w sposób płynny i bezpieczny operować tego rodzaju pojazdami. W naszym artykule prezentujemy aktualne przepisy prawne w zakresie egzaminów przeprowadzanych przez Urząd Dozoru Technicznego. Sprawdź, dlaczego warto zapisać się na kurs obsługi wózka widłowego w EDU-LIFT w Lublinie.

Czy kurs na wózek widłowy jest obowiązkowy?

Od 10 sierpnia 2018 roku każdy kandydat na operatora wózka widłowego zdaje egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego (UDT). Podobne zadanie stoi przed posiadaczami pozwoleń imiennych, którzy są zobowiązani do uzupełnienia swoich kwalifikacji. Co więcej, zgodnie z nowym prawem uzyskane zezwolenia nie są już bezterminowe i muszą być aktualizowane w regularnych odstępach czasu.

Warto pamiętać o tym, że samo doświadczenie praktyczne nie będzie wystarczające do pozytywnego zaliczenia testu egzaminacyjnego. Materiał obejmuje wiele zagadnień teoretycznych, dotyczący m.in. kwestii technicznych wózka widłowego, praw i obowiązków pracownika czy też postępowania w razie niebezpiecznego wypadku. Profesjonalny kurs przygotowawczy jest niezwykle przydatnym narzędziem do tego, aby zdobyć stosowną wiedzę, a także załatwić niezbędne formalności.

Jak wygląda kurs na operatora wózka widłowego?

Standardowo przebieg kursu na wózki widłowe odpowiada procedurze egzaminacyjnej przed komisją UDT. W części teoretycznej uczestnicy poznają techniczne i formalne aspekty pracy operatora, w tym:

 • szczegółowy opis budowy i działania urządzenia (np. konstrukcji układu hydraulicznego),
 • klasyfikacje i prawidłowe wykorzystanie pojazdów magazynowych,
 • sytuacje, w jakich konieczne jest posiadanie zaświadczenia kwalifikacyjnego,
 • jednostki masy ładunków i udźwigu,
 • postępowanie w przypadku awarii sprzętowych.

W części praktycznej kursu uczestnicy uczą się prawidłowej obsługi wózka widłowego. Przyszli operatorzy nabierają wprawy w kwestii płynności i bezpieczeństwa jazdy, a także precyzji przenoszenia ładunków.

Kto może zapisać się na kurs operatora wózka widłowego w Lublinie?
Aby uczestniczyć w kursie na wózki widłowe w Lublinie lub dowolnym miejscu w

Polsce, należy spełniać kilka podstawowych warunków:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • legitymować się co najmniej podstawowym wykształceniem,
 • uzyskać zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do obsługi pojazdu.

Warto podkreślić, że w większość przypadków odbycie kursu i zdanie egzaminu nie wymagają posiadania prawa jazdy kategorii B. Jest ono konieczne jedynie wówczas, jeżeli pojazd magazynowy będzie poruszał się po drogach publicznych. Co więcej, operatorem wózka widłowego możesz zostać również wtedy, jeżeli w przeszłości utraciłeś uprawnienia do prowadzenia aut.

Jak wybrać najlepsze centrum szkoleniowe?

Przy wyborze centrum szkoleniowego zwróć uwagę na następujące kwestie:

 • wysoki poziom nauczania, mierzony zdawalnością egzaminów UDT,
 • zgodność programu nauczania z wymaganiami UDT,
 • doświadczenie kadry dydaktycznej,
 • nieograniczoną dostępność materiałów szkoleniowych,
 • elastyczność oferty,
 • zapewnienie sprzętu i miejsca do przeprowadzenia testu egzaminacyjnego,
 • wsparcie w kwestiach formalnych, np. badaniach lekarskich.

Koniecznie sprawdź także, ile kosztuje rozpatrywany kurs na wózek widłowy. Przeciętna cena szkolenia to aktualnie około 1000 zł, w zależności od typu uprawnień. Zaskakująco niski koszt zajęć często świadczy o słabej jakości usług danego centrum szkoleniowego, jak również obecności ukrytych opłat.

Zostań operatorem wózka widłowego!

Profesjonalny kurs na operatora wózka widłowego w Lublinie to znakomite rozwiązanie zwłaszcza dla pracowników młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy. Korzystając z usług centrum szkoleniowego EDU-LIFT nie musisz się martwić ani samodzielnym zapewnieniem sprzętu egzaminacyjnego, ani ustaleniem terminu badań lekarskich. Mamy wieloletnie doświadczenie we współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego, co pozwala nam znakomicie przygotować kandydatów. Sprawdź, co oferujemy i zapisz się na szkolenie – wystarczy jedynie wypełnienie krótkiego formularza kontaktowego.