Słyszałeś o szkoleniach na HDS i zastanawiasz się, czy jest to propozycja dla Ciebie? Ile możesz zyskać, biorąc udział w kursie na operatora żurawia? Jakie warunki musisz spełnić i jak wygląda nauka?

Jeśli nachodzą Cię takie właśnie pytania – zapraszamy do lektury. Jesteśmy przekonani, że dzięki naszym poradom poszerzysz swoją wiedzę, a być może nawet podejmiesz decyzję o zdobyciu nowych uprawnień, co znacznie umocni Twoją pozycję na rynku pracy!

Co to znaczy HDS?
Pod tym skrótem kryje się hydrauliczny dźwig samochodowy. Chodzi tu o pojazdy ciężarowe, które mają zamontowany na nadwoziu żuraw przeładunkowy. Umożliwia on wygodne i sprawne dokonywanie przeładunku obiektów o dużym ciężarze oraz gabarytach. Warto pamiętać, że dzięki HDS można przenosić przedmioty ważące nawet 16 ton. Niektóre modele mają ramię o długości 12 metrów, co stwarza spore możliwości w zakresie transportu towarów.

Żuraw funkcjonuje dzięki pompie hydraulicznej zasilanej z silnika samochodu, na którym zamontowany jest dźwig. Celem poprawienia stateczności podczas wyładunku i załadunku szczególnie ciężkich przedmiotów, w czasie pracy ramienia można wysunąć specjalne podpory, które zapewniają dodatkowe punktu oparcia dla pojazdu i zapobiegają ewentualnej wywrotce.

Szkolenie na operatora żurawia w Lublinie
Jeżeli zdecydujesz się wziąć udział w kursie na HDS, możesz znacząco poszerzyć swoje zawodowe perspektywy. Pamiętaj, że kierowca, który potrafi nie tylko bezpiecznie przywieźć towar na miejsce, ale ponadto ma uprawnienia pozwalające na jego rozładunek, wykonuje w zasadzie pracę dwóch osób. Jest więc szczególnie cenionym pracownikiem.

Zatrudnienie takiej osoby przynosi przedsiębiorstwu wymierne korzyści. Zamiast wysyłać w trasę kierowcę i operatora żurawia, firma może oddelegować jednego pracownika. Pozwala jej to na znaczne obniżenie kosztów, a w konsekwencji zwiększa konkurencyjność na rynku. Jeśli więc będziesz mógł pochwalić się ukończonym szkoleniem HDS, staniesz się cenionym specjalistą dla każdego przedsiębiorstwa działającego w obrębie branż:

 • przemysłowej,
 • transportowej,
 • drogowej,
 • budowlanej.

Pamiętaj jednak, że pragnąc wykonywać zlecone zadania w sposób sprawny i bezpieczny, musisz nie tylko zdobyć właściwy dokument, ale też mieć gruntowną wiedzę teoretyczną oraz praktyczną. Biorąc udział w kursach i szkoleniach organizowanych w Lublinie, zyskujesz pewność, że przekazane Ci informacje będą rzetelne oraz zostaną one poparte odpowiednio dużą liczbą zajęć praktycznych.

Jak wygląda kurs na HDS?
Z uwagi na fakt, że na operatorze żurawia spoczywa duża odpowiedzialność, przepisy stawiają pewne wymagania co do osób, które mogą nabyć takie uprawnienia. Aby wziąć udział w szkoleniu na HDS, musisz:

 • mieć ukończone 18 lat,
 • posiadać co najmniej wykształcenie podstawowe,
 • przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych.

Organizowane w Lublinie kursy na HDS obejmują szeroki zakres zagadnień. Jest to niezbędne, byś mógł wykonywać swoją pracę bezpiecznie i bez stresu. W czasie szkolenia zdobędziesz wiedzę na następujące tematy:

 • budowa i funkcjonowanie dźwigów samochodowych,
 • dozór techniczny,
 • obsługa HDS,
 • przepisy BHP,
 • zagrożenia podczas obsługi żurawi przeładunkowych.

Szkolenie składa się z części teoretycznej oraz praktycznej – tak samo, jak egzamin przed inspektorem UDT. Jeśli przejdziesz pomyślnie przez oba etapy, otrzymasz stosowne zaświadczenie na druku MEN, które będzie potwierdzeniem zdobytych przez Ciebie umiejętności.

Szkolenia i kursy w Lublinie
Poszerzając zakres swojej wiedzy, inwestujesz w siebie i swoją przyszłość. Pamiętaj, że pomyślne zdanie egzaminu państwowego podniesie Twoją wartość w oczach obecnych i potencjalnych pracodawców. Oczywiście, chcąc przystąpić do tego sprawdzianu bez stresu, powinieneś wybrać odpowiednią firmę szkoleniową – taką, która może poszczycić się wykwalifikowaną kadrą oraz dużym doświadczeniem. Kursy organizowane w Lublinie spełniają oba te założenia. Dzięki nim będziesz miał pewność, że nawet w przypadku ewentualnej redukcji etatów lub zawirowań na rynku pracy, zawsze znajdziesz zatrudnienie.