Jeszcze nie tak dawno temu można było uzyskać uprawnienia na wózki widłowe bez zdawania egzaminów UDT. Jednak wszystko to zmieniło się wraz z nowelizacjami ustaw, co miało miejsce w latach 2018 oraz 2019. Dziś zaliczenie tych egzaminów jest obowiązkowe, a do tego pozwolenia mają charakter terminowy. Nie jesteś pewny, czy Twoje certyfikaty są jeszcze aktualne? Sprawdź już teraz, kiedy stracą swoją ważność z Edu-Lift – kursy i szkolenia w Lublinie!

Kurs na wózki widłowe musi zakończyć się pełnym egzaminem

Przed 9 stycznia 2018 roku w Polsce funkcjonowały tzw. imienne zezwolenia do prowadzenia wózków widłowych. Wyróżniały się one tym, że po przejściu szkolenia przyszły operator, nie musiał podchodzić do egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego. Były to zaliczenia międzyzakładowe, organizowane bezpośrednio przez pracodawców. Uprawnienia te umożliwiały pracę z wykorzystaniem wózków wyłącznie w miejscu, w którym się je uzyskało.

We wspomnianym wcześniej dniu pojawiły się nowe przepisy, które nie dopuszczają już takich sytuacji. Uprawnienia te z czasem zaczęły tracić swoją ważność. Osoby chcące dalej pracować na wózkach widłowych, musiały podejść do pełnego egzaminu UDT. Ustawodawca przewidział 3 terminy obowiązywania zezwoleń imiennych, zależnie od dnia, w którym zostały wydane.

Jeden z nich już się zakończył i obecnie obowiązek ten dotyczy tych osób, które swoje uprawnienia zdobyły:

  • pomiędzy 31.12.2004 a 31.12.2014 roku (takie zezwolenia imienne stracą swoją ważność wraz z końcem 2020 roku),
  • po 1 stycznia 2015 roku (z uprawnień można korzystać nie dłużej, niż do końca 2021 roku).


Jeśli Twoi pracownicy nadal mają stare zezwolenia imienne, koniecznie pamiętaj o powyższych datach. Po upłynięciu terminu osoby te nie będą mogły kierować pojazdami magazynowymi, co grozi zastojem w firmie.

Wszystkie uprawnienia na wózki widłowe są dziś terminowe

Przed 21.05.2019 roku operatorzy tych pojazdów mogli dostać bezterminowe pozwolenia do wykonywania zawodu. Nowa ustawa jednak nie daje już takiej możliwości. Dziś egzaminy UDT mają określony termin ważności, przed którego upływem trzeba do nich przystąpić ponownie.

W ramach nowych przepisów zmieniono również liczbę kategorii wózków widłowych. Zredukowano je z 3-ech do 2-uch i obecnie można zdobywać uprawnienia na:

  • wózki jezdniowe podnośnikowe z mechanicznym napędem podnoszenia, które nie są wyposażone w wysięgnik oraz nie wymagają do obsługi dodatkowej osoby podnoszonej razem z towarem (kategoria ta spaja dotychczas stosowane II WJO oraz III WJO),
  • wszystkie obecnie wykorzystywane wózki widłowe (dawniej była to kategoria I WJO).

Pierwsza z nich jest określana mianem niższej (ograniczone uprawnienia) i ustawa normuje jej termin ważności na 10 lat. Wyższą kategorię trzeba natomiast odnawiać maksymalnie co 5 lat. W każdym przypadku konieczne jest zdanie egzaminu UDT, bez obowiązku ponownego przechodzenia szkolenia.

Czy bezterminowe uprawnienia na wózki widłowe tracą swoją ważność?

Masz pracowników zatrudnionych na stanowiskach operatorów wózków widłowych, którzy mieli wydane bezterminowe uprawnienia? Niestety za kilka lat ich certyfikaty również stracą swoją ważność. Ustawa określa bowiem, że takie osoby mogą z nich korzystać maksymalnie przez okres 5 lat. Czas ten liczy się od dnia 1.01.2019 roku, a więc egzamin UDT trzeba przejść do 1 stycznia 2024 roku. Od momentu jego zaliczenia powstaje obowiązek regularnego odnawiania pozwolenia, zależnie od kategorii.

Nie czekaj, aż upłynie ważność uprawnień – zorganizuj egzamin już dziś!
Efektywność działania Twojego zakładu pracy jest w dużej mierze uzależniona od dyspozycyjności operatorów wózków widłowych? Jeśli zatrudniasz osoby z uprawnieniami bezterminowymi lub imiennymi, nie czekaj do ostatniej chwili. Już dziś możesz przeprowadzić profesjonalny kurs na takie pojazdy – zgłoś się do nas! W EDU-LIFT – organizujemy profesjonalne szkolenia i kursy w Lublinie i pełne egzaminy zgodne z wymogami UDT. Zatrudniamy najlepszych specjalistów, którzy rzetelnie przekazują swoją wiedzę na kursie. Gwarantujemy konkurencyjne ceny i zapewniamy, że dopasujemy termin do Twoich potrzeb.