Wszystko, co musisz wiedzieć o uprawnieniach na wózek widłowy

Zdobycie uprawnień operatora wózka widłowego stwarza szereg możliwości podjęcia ciekawej pracy. Nic więc dziwnego, że wiele osób decyduje się na odbycie specjalnego szkolenia, które umożliwia uzyskanie stosownej wiedzy oraz dokumentów. Jeśli Ty również zastanawiasz się nad tą ścieżką kariery, zapraszamy do lektury. Dowiesz się z niej, jak wygląda kurs na wózki widłowe oraz dlaczego warto go odbyć w Lublinie. 

Szkolenie na operatora

Składa się ono z części teoretycznej oraz praktycznej. Dzięki temu osoby, które ukończą kurs, mają zarówno gruntowną wiedzę merytoryczną, jak i rzeczywiste umiejętności kierowania wózkiem widłowym. Bezpośrednio po uzyskaniu uprawnień mogą podjąć pracę w tym zawodzie. Przed przystąpieniem do nauki warto zapytać o pełną ofertę danej szkoły. Kursy organizowane w Lublinie pozwalają na zdobycie umiejętności obsługi HDS czy wózków widłowych wszystkich typów, włącznie z modelem wyposażonym w wysięgnik teleskopowy.

Szkolenie na operatora wózka widłowego obejmuje następujące zagadnienia:

Po opanowaniu powyższych zagadnień można podejść do egzaminu przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Egzamin jest dwuetapowy:

Ile kosztuje szkolenie?

Na ostateczną cenę kursu wpływa kilka czynników. Do najważniejszych z nich należą:

Czym – poza ceną – różnią się poszczególne kategorie? Krótko mówiąc – zakresem uprawnień, jakie dzięki nim zdobędziesz, a co za tym idzie, możliwościami zatrudnienia.

Warto mieć na uwadze fakt, że większość firm zatrudniających operatorów wymaga od nich posiadania kategorii I WJO lub II WJO.

Uprawnienia na wózki widłowe – o czym warto pamiętać?

We wrześniu 2019 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące operatorów wózków widłowych. Zgodnie z tymi regulacjami, uprawnienia przyznawane są na okres od 5 do 10 lat, zamiast – jak wcześniej – bezterminowo. Oznacza to, że wszyscy, którzy zdobyli dokumenty przed ustaleniem nowych przepisów, mają zezwolenia aktualne nie dłużej, niż przez 5 lat, licząc od 1 stycznia 2019. Co ważne, nie muszą oni ponownie podchodzić do egzaminu przed UDT. Do przedłużenia uprawnień wystarczy im spełnienie dwóch warunków. Są to:

Chcesz zostać operatorem?

Uprawnienia do kierowania wózkiem widłowym stwarzają możliwość zatrudnienia w wielu różnych branżach. Jest to bardzo ciekawa praca, chociaż należy przyznać, że nie każdy się do niej nadaje. Wymaga ona skupienia, dokładności, a także wielogodzinnego siedzenia w jednej pozycji. Z jej wykonywaniem wiąże się też spora odpowiedzialność. Jeśli jednak zdecydujesz się przystąpić do kursu w Lublinie, zyskasz rzetelną i fachową wiedzę pod okiem doświadczonej kadry, co z pewnością ułatwi Ci start w tym zawodzie. Przekonaj się o tym osobiście!

2018-2020 © EDU-LIFT Rafał Iwaniak Design by: FREE DOTS DESIGN