Pragnąc obsługiwać tego rodzaju sprzęt, należy mieć stosowne uprawnienia. Aby jednak możliwe było ich uzyskanie, konieczne jest opanowanie wiadomości teoretycznych oraz umiejętności praktycznych. Obu tych elementów możesz nauczyć się na kursach i szkoleniach branżowych, na przykład tych organizowanych w Lublinie. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat – zapraszamy do lektury!

Najważniejszy jest dobry start

Jazda wózkiem widłowym wymaga od operatora nie tylko wiedzy popartej egzaminem. Równie ważny jest zdrowy rozsądek, a także wypracowanie sobie kilku dobrych nawyków. Warto pamiętać, że jedynie właściwe przygotowanie i każdorazowa kontrola sprzętu gwarantują, iż jego obsługa będzie przebiegała sprawnie i bez przykrych niespodzianek. Dlatego podczas szkoleń i kursów na wózki widłowe szczególną uwagę zwraca się na czynności, jakie należy wykonać przed uruchomieniem silnika. Należą do nich:

  • kontrola uszkodzeń mechanicznych i ewentualnych wycieków, a w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości – natychmiastowe zgłoszenie ich serwisowi lub konserwatorowi;
  • sprawdzenie i uzupełnienie poziomu cieczy eksploatacyjnych, w szczególności oleju silnikowego oraz płynu chłodniczego;
  • zatankowanie paliwa (dotyczy to wózków spalinowych) lub naładowanie baterii (w modelach elektrycznych);
  • skontrolowanie hamulców (zarówno nożnego, jak i ręcznego) oraz sprzęgła;
    sprawdzenie funkcjonowania dźwigni zmiany biegów, a także oświetlenia, kierunkowskazów oraz sygnałów dźwiękowych
  • prawidłowe ustawienie fotela, gwarantujące operatorowi komfortowe warunki pracy.

Jak widać, zagadnień jest sporo i mogłoby się wydawać, że każdorazowe pochylanie się nad nimi jest zupełnie zbyteczne. Warto jednak mieć na uwadze, że fakt, iż podczas kursów na wózki widłowe kładzie się tak duży nacisk na bezpieczeństwo, ma swoją przyczynę. Wychwycenie ewentualnych nieprawidłowości jeszcze przed uruchomieniem „widlaka” pozwala bowiem uniknąć znacznie poważniejszych kłopotów, jakie mogłyby wyniknąć z jazdy niesprawnym sprzętem. Należy też pamiętać, że z czasem kontrola wszystkich tych elementów będzie przebiegać coraz sprawniej, a poświęcenie kilku minut na jej przeprowadzenie pozostaje w bezpośrednim związku z bezpieczeństwem operatora wózka oraz osób postronnych.

Komu i gdzie wolno jeździć wózkiem widłowym?

Jak już wspomnieliśmy, do bezpiecznej obsługi tego typu sprzętu niezbędna jest odpowiednia wiedza i umiejętności praktyczne. Opanowaniu tych elementów służą kursy, organizowane m.in. w Lublinie, ale też w innych miastach. Odbycie takiego szkolenia pozwala zdobyć ceniony zawód, a ponadto gwarantuje nowe kwalifikacje i udoskonalenie tych już posiadanych, a być może zapomnianych przez lata, jakie minęły od ukończenia nauki.

Trzeba jednak pamiętać, że do uzyskania uprawnień nie wystarczy samo uczestnictwo w kursie. Po jego zakończeniu należy jeszcze zdać państwowy egzamin, którego organizacją zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego. Należy w tym miejscu nadmienić, że podobnie, jak ma to miejsce w przypadku prowadzenia samochodu bez prawa jazdy, kierowanie wózkiem widłowym bez posiadania stosownych uprawnień wiąże się z karą grzywny.

Podczas obsługi tego typu sprzętu należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, a więc przestrzegać zaleceń producenta, ograniczeń prędkości oraz przepisów BHP. Wózki z reguły przeznaczone są do pracy w halach i magazynach, jeżeli jednak zajdzie taka konieczność, można wyjechać nimi również na drogi publiczne. W takim przypadku należy zdjąć widły oraz mieć przy sobie niezbędne dokumenty:

  • prawo jazdy kat. B lub T;
  • oświadczenie o dopuszczeniu pojazdu do ruchu przez UDT;
  • potwierdzenie opłacenia składki OC;
  • dokument stwierdzający posiadanie uprawnień do prowadzenia „widlaków”.

Warto też wspomnieć, iż na wózku widłowym w żadnym wypadku nie wolno przewozić pasażerów.

Podsumowanie

Jazda „widlakiem” to spora odpowiedzialność. Wymaga ona od operatora przede wszystkim rozwagi. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat możliwości odbycia szkoleń na wózki widłowe, uzyskania uprawnień lub podejścia do egzaminu – zapraszamy do kontaktu. Pamiętaj, jedynie rzetelna wiedza poparta praktyką, gwarantuje bezpieczną i bezwypadkową pracę.